Porsche transaxle – je čas zhodnotiť peniaze!

Foto: Pavel Bella

Ak by sme mali hodnotiť automobily Porsche z čisto vodičského zážitku, tak medzi prvých 10 automobilov by sme zaradili minimálne jeden model z éry transaxle. Je to už kus histórie, veď začiatky transaxle siahajú až do 70. rokov.

Každý vyznávač automobilov Porsche z obdobia éry transaxle má pre niečo iné slabosť. Transaxle modely 924, 944, 968 alebo osemvalec 928, ktorý vo verzii 928 GTS patrí bez zaváhania k jednému z najepších automobilov éry 90. rokov.

Pohodlné a pútavé interiéry, jedinečný dizajn, presvedčivé a technicky zaujímavé motory, vynikajúce technické spracovanie. Zážitok z jazdy je neskutočný – dokonalé vyváženie, ostrý zvuk motora, ktorý v určitých verziách dokáže aj skúseného pretekára prekvapivo tlačiť do sedačky.

Dá sa s určitosťou predpovedať, že transaxle modely sa šplhajú cenovo nahor, no viacerí odborníci vravia, že ich čas ešte ani neprišiel, nastane a bude to s určitosťou cenový boom.

Napríklad 924 Carrera GT je už teraz zberateľský model. Ak vyhľadávate cenovo dostupné Porsche s myšlienkou že neprerobíte, tak sa pozrite po nich, kým sú ešte cenovo dostupné. Pri kúpe transaxle však treba dať pozor, aby ste si nekúpili vrak, lebo veľa transaxle modelov je v žalostnom stave vďaka svojim predchádzajúcim majiteľom, zanedbanej údržbe a kastastrofálnemu zaobchádzaniu.